Pattanások, száraz vagy éppen zsíros arcbőr, karikás szemek, mélyülő ráncok és különféle kiütések keseríthetik meg a mindennapjainkat. Vannak problémák, melyekkel orvoshoz fordulunk – ilyen például az ekcéma –, és akadnak olyanok is, melyeket magunk próbálunk orvosolni krémekkel vagy táplálékkiegészítők szedésével. Mégis mit tegyünk, hogy kívül-belül egészségesek legyünk, és a bőrünk is ezt tükrözze? Mi az, amit kortól függetlenül otthon is megtehetünk magunkért?

Most 5 kérdésen keresztül körbejárjuk a témát, hogy újra elégedetten nézhess a tükörbe.

egészséges életmód tudatos táplálkozás ragyogó bőr Impulzív Magazin

1. Egészségesen táplálkozol és megfelelő a vitaminok és ásványi anyagok szintje a szervezetedben?
Ha bármilyen tartós bőrproblémával – például pattanásos vagy száraz bőrrel – küzdesz, akkor érdemes megvizsgálnod a táplálkozási szokásaidat.

Különösen a D-vitamin hiánya szokott problémát okozni, de mindenképp egyénre szabottan kell pótolni, mert ha ritkán is, de előfordulhat, hogy valaki szervezetében túl magas a szintje. Az emberek többsége azonban a D-vitamin hiányától szenved, ráadásul a közhiedelemmel ellentétben, még a nyári napsütéses időszakban is szükség lehet a pótlására. Gyakorlatilag bármilyen bőrprobléma esetén érdemes elsőként tisztázni, hogy a szervezetedben elegendő van-e belőle. Az étrendedben szereplő máj, tojás, hal- és gombafélék tartalmazzák ugyan, de gyakran táplálékkiegészítővel is szükséges pótolni a mennyiségét. Mindenesetre a megfelelő D-vitamin-szintet érdemes a vérképed alapján beállítani, és a szükséges adag meghatározásához az évszakváltozást is figyelembe kell venni. Mivel zsírban oldódó vitaminról van szó, így fontos odafigyelned arra is, hogy ne vízbe csepegtetve vagy fogyaszd, ugyanis így nem szívódik fel a bélrendszerben. Sokszor éppen a helytelen vitaminbevitel okozza a problémát, nem pedig a táplálékkiegészítőben keresendő a hiba. (Azért persze érdemes ügyelned a választott termék minőségére is.) Én személy szerint a cseppeket kedvelem, mert ebben a formában könnyebb a hiányállapothoz igazítani az adagolását.
Az egészséges bőr szempontjából fontos tápanyag az A-vitamin is, elsődleges forrása a béta-karotin. Tudtad, hogy ez a vitamin a kollagén lebomlását is késlelteti? A megfelelő kollagénszint szempontjából általában elegendő, ha sok porcot és terápiás csontlevest fogyasztasz – hiszen így természetesen jut a szervezetbe ez az anyag –, de persze előfordulhat, hogy szükségessé válik a pótlása, ilyenkor azonban érdemes odafigyelned az A-vitamin szükséges szintjére is. Állati eredetű forrásai a tojás, a hal és a máj, de sok zöldségben is megtalálható. Azonban nemcsak a karotintartalmú répában van nagyobb mennyiségben, hanem az édesburgonya, a zöld leveles zöldségek (kel, saláta, spenót), és természetesen a többi zöld színű termény (pl. brokkoli, kelbimbó) is tartalmazza. Érdemes őket rendszeresen fogyasztanod, lehetőség szerint hidegen sajtolt, jó minőségű növényi vagy állati eredetű ómega-3 olajokkal (pl. extra szűz olívaolaj, alga-, avokádó-, tökmag-, homoktövis-, kendermag- vagy dióolaj) és magvakkal együtt, ugyanis az A-vitamin is zsírban oldódik. A legtöbb olajféleséget érdemes külsőleg is bevetned az arcod, a tested és a hajad ápolására. Ilyen például az avokádó-, a kendermag- és az argánolaj.

egészséges életmód tudatos táplálkozás ragyogó bőr Impulzív Magazin
Az olajos magvak és a felsorolt ételek arról is gondoskodnak, hogy elegendő E-vitaminhoz jusson a szervezeted, ami gyulladáscsökkentő hatással bír, és a bőr- és érrendszer egészsége szempontjából is kiemelkedő szerepet tölt be. Az E-vitamint csak akkor kell pótolnod, ha a táplálékon keresztül nem jut be elegendő a szervezetedbe, és ez a kollagénre is érvényes. Mindig törekedj arra, hogy elsősorban az étrended átalakításával rendezd az esetlegesen fennálló hiányállapotokat, a tested A- és D-vitamin-szintjének megállapításához pedig kérd bőrgyógyász vagy háziorvos segítségét, hogy biztosra menj.
A C-vitamin is fontos külső-belső segítője a bőröd szépségének, de tudnod kell, hogy belőle is érdemesebb a természetes forrásból származó táplálékkiegészítőket előnyben részesíteni. Nagy kedvenceim a csipkebogyó, valamint a homoktövis, de sok gyümölcs és zöldség fogyasztásával is elérheted, hogy a szervezetedben megfelelő legyen ennek a vitaminnak a szintje. Mivel vízben jól oldódik, így könnyebben beépül, és a beviteléhez nem szükséges zsiradékot fogyasztanod. Attól viszont óva intelek, hogy azt gondold, hogy pusztán gyümölcslevekkel pótolhatod a szervezeted C-vitamin-igényét. A gyümölcscukor miatt amúgy sem ideális választás, hacsak nem frissen facsart citrom- vagy grépfrútlé, esetleg smoothie alkalmankénti fogyasztására gondolsz. Szívesebben javaslom neked például a cékla-ananász kombináció frissen elkészített változatát. Összességében a C-vitamin esetében is egészségesebb a zöldségfélékre fókuszálnod, ráadásul ezek a zöld színű növények klorofilltartalmuk miatt elősegítik az oxigén áramlását a szervezetben, ezért jó, ha napi szinten fogyasztod őket. Keress kreatív, ízletes ötleteket, hogy a „zöldek” beépítése a táplálkozásodba ne legyen kötelező feladat, hanem inkább élvezetes időtöltés.

egészséges életmód tudatos táplálkozás ragyogó bőr Impulzív Magazin
Szintén nagy figyelmet igényel az ásványi anyagok hiányának megléte a szervezetedben, ugyanis napjainkban nagyon sokszor már nem elég a táplálékon keresztül bejuttatni őket. Ennek egyik oka, hogy a zöldségeink és gyümölcseink eleve rendkívül kis mennyiségben tartalmazzák a szükséges elemeket, ami nem csoda, hiszen gyakran már maga a talaj, illetve termőföld minősége sem megfelelő. Ehhez még hozzáadódik a termények szállítása és tárolása során bekövetkező minőségromlás, hiszen legtöbbször nem a helyi termelőktől szerezzük be őket, és nem is a saját kertünkből szedjük frissen.
Te is biztosan tudod, hogy a cink az immunrendszer egészséges működéséhez szükséges, de az talán újdonság számodra, hogy a bőrszárazság és a hajhullás hátterében ennek az ásványi anyagnak a hiány is állhat. Ha ilyen tüneteid vannak, akkor érdemes ellenőriztetned a vérképedben a mennyiségét. A cink ugyanakkor fontos segítség sebgyógyuláskor, és a kollagén szintéziséhez is hozzájárul. Jó forrása a tökmag, amit sokan szeretnek. Mivel a megfelelő arányú ásványi elemek kombinált bevitele is fontos a bőröd egészségének megőrzésében, ezért a jó minőségű és összetételű só (pl. parajdi) fogyasztása is javasolt.
A kalcium megfelelő beépüléséhez a K2-vitaminnal kombinált táplálékkiegészítőket válaszd. Mivel legtöbbször a K-vitaminokból sem viszünk be eleget, így gyakran éppen ez a valós oka a kalciumhiánynak, nem pedig maga az ásványi anyag kis mennyiségű jelenléte a szervezetben.

2. Állhat a háttérben ételintolerancia?
Ha egy-egy visszatérő probléma (pl. a pattanásos bőr) a jó étrend mellett sem szűnik meg, és esetleg gyakran jelenik meg ekcéma, pikkelysömör vagy kiütés a bőrödön – különösen, ha más, például emésztőrendszeri tünetek is társulnak hozzá –, akkor érdemes figyelembe venni és kizárni az ételintolerancia lehetőségét. A praxisomban gyakran találkozom a tej– vagy gluténérzékenységgel, mint egy-egy bőrprobléma mögött meghúzódó kiváltó okkal. De valamilyen kozmetikummal vagy annak egyes összetevőivel szemben is kialakulhat intolerancia, így erre is érdemes gondolnod és szükség esetén kivizsgáltatnod. A hozzám fordulók elég nagy százaléka jelez vissza, hogy miután beazonosítottuk, hogy mi okozza a tünetet, valamint hozzáigazítottuk az étrendet, a panaszok is rendeződtek.

egészséges életmód tudatos táplálkozás ragyogó bőr Impulzív Magazin
3. Rendben van az emésztésed?
Az ételérzékenység, de bármilyen tünet valamilyen energiazavarra utal a szervezetedben, amit természetgyógyászati vagy preventív szemmel nézve, nem elegendő csak táplálékkiegészítőkkel vagy jó étrenddel kezelni. Ilyen esetekben a megfelelő táplálkozás csak az alap, mert sokszor célzott tisztítókúrára, méregtelenítésre van szükség. Egy-egy bőrprobléma esetén általában felmérést követően (kérdőív, elemző szoftver, stb.) szoktam kiválasztani, hogy milyen tea, gyógynövényes tinktúra vagy fűszer kerüljön kúraszerűen a vendég étrendjébe. A máj tisztítása gyakran elengedhetetlen, ekkor a táplálkozást is ehhez igazítom, és mellette valamelyik tinktúra fogyasztását javaslom (pl. máriatövismag, gyermekláncfű vagy articsóka), mindezt természetesen teljes mértékben az egyénre szabva. Még ha egészséges is vagy, akkor is érdemes évente kétszer „tehermentesítő” tisztítókúrát beiktatnod. Ez nem fogyókúrát jelent, hanem tudatos odafigyelést az étrendedre és az egészségedre, szem előtt tartva a fennálló energiazavart. Ezzel a módszerrel dolgozom én is, és ezt tartom elsődlegesnek a bőrproblémák esetében is. Ha rosszul működik az emésztőszervrendszered, akkor hiába a jó étrend, és a különböző táplálékkiegészítők sem fognak segíteni, mert egyszerűen nem szívódnak fel, és ezt bizony nagyon gyakran tapasztalom a vendégeim körében. Ezért sem szabad elhanyagolnod a legkisebb puffadást vagy hasmenést, mert ezek mind-mind jelzések a szervezetedtől.

egészséges életmód tudatos táplálkozás ragyogó bőr Impulzív Magazin
4. Eleget mozogsz a szabadban, hogy érjen a napfény és beszívd a tiszta levegőt?
A bőröd állapotát is nagymértékben befolyásolja, hogy mennyi oxigén jut a szervezetedbe, illetve milyen állapotban van az érrendszered. Rendszeres mozgással a bőröd egészségéért is sokat tehetsz – már napi 30-60 perc séta a szabadban, csodákra képes. De bármilyen sportot választhatsz, ha közben jól érzed magad. Igazán jó hatású, szabadban végzett mozgásforma a kerti munka is, ráadásul közben napfényhez is jut a szervezeted, és ideális esetben még a levegő minősége is megfelelő. Ugyanis a bőrödre (is) nagyon rossz hatással van a szmog, amiről sajnos kevés szó esik, pedig napjainkban bizony komoly egészségügyi problémákat okozhat. Már csak emiatt is érdemes időnként túráznod a „zöldben”, kiruccannod a közeli erdőbe, és amikor csak teheted, mozogj kint a szabadban, a tiszta levegőn.

egészséges életmód tudatos táplálkozás ragyogó bőr Impulzív Magazin
5. Milyenek az alvási szokásaid és mennyire van jelen a stressz az életedben?
Igazából az első helyen kellene megemlítenem a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás fontosságát. Ugyanis nemcsak a karikás szemek, hanem a ráncos, fáradt és petyhüdt bőr hátterében is gyakran a kialvatlanság áll. Az elegendő vízfogyasztás mellett a legtöbb ember számára éppen az ideális alvási szokások kialakítása és a stressz menedzselése okozza a legnagyobb kihívást a mindennapokban. Gyakran kevesebbet alszunk, mint amennyire a szervezetünknek szüksége lenne. Persze van, akinek elég 6 óra pihenés, de sokan 8-9 óra alvást is igényelnek. Érdemes tehát megtanulnod, hogy hallgass a testedre, és amikor csak lehet, tartsd tiszteletben a bioritmusodat. Hasznos, ha időben bújsz ágyba (legkésőbb 22-23 óra körül), ezzel is elősegítve a tested természetes regenerációját. A kialvatlanság is növeli a stresszt, és ilyen állapotban jobban kívánod majd a cukros dolgokat, az édességet és a kávét, amivel mind-mind csak ártasz a bőrödnek és az egészségednek.

Ha ragyogó bőrre vágysz, akkor azt tanácsolom, hogy először is ne különböző kozmetikumok után kutass a boltok polcain, hanem inkább belülről igyekezz rendet tenni: változtass a szokásaidon (étrend, mozgás, alvás), és ha úgy érzed, kérd egy szakember segítségét. Azt, hogy hogyan fordíts önmagadra elég időt és energiát, sajnos nem tanítják, ráadásul minden igyekezeted ellenére sincs 100% garancia, de az tény, hogy ezekkel az apróságokkal sokat tehetsz magadért, esélyt adva arra, hogy egészséges legyél és ez a bőrödön is meglátszódjon.

Szerző