Bár már sokszor hallottam a nevét, egészen mostanáig nem találkoztam a tápiókával, nemrég azonban kaptam ajándékba egy jó nagy adag tápiókagyöngyöt, úgyhogy belevágtam egy pudingos kalandba. Akinek hozzám hasonlóan még nem volt szerencséje ehhez a keményítőféléhez, ne lepődjön meg: pontosan úgy néz ki, mint sok kis hungarocell golyó, de a dolog csak akkor válik igazán furcsává, amikor elkészül belőle a desszert.
Az a helyzet ugyanis, hogy a tápiókapuding – jobb szó híján – takonyállagú. De tényleg. Így ismeretlenül kicsit meglepő volt először belekanalazni, főleg mivel fogalmam sem volt, mire számítsak. Azonban könnyű vele megbarátkozni, és egyébként is megjelenésében nagyon hasonlít a chiapudingra, ráadásul annyi jó tulajdonsága van, hogy azokkal bőven kárpótol minket a kevésbé vonzó állagáért.
Az egyik ilyen szuper tulajdonsága például a variálhatósága. Kérdem én, létezhet egyáltalán e szó nélkül Impulzív Falatok recept? Aligha! Mivel maga a puding abszolút semleges ízű, így csak a fantáziánk és a kísérletező kedvünk szab határt annak, hogy milyen ízélmény vár majd ránk a desszertes pohárba kanalazva.
Az én képzeletem ezúttal ilyen irányba vitte a puding ízvilágát: először egy kevés áfonyalekvárt ültettem két réteg tápióka ölelésébe, aztán egy serpenyőben, alacsony lángon összefőztem egy hatalmas maroknyi frissen szedett ribizlit két evőkanál barna cukorral, amíg szószos állagú nem lett, és végül ezzel koronáztam meg a desszertet. Így találkozott benne egy kis édes és egy kis savanykás íz – mindenkinek határozottan ajánlom.
Azt se felejtsük el, hogy könnyű és gyors az elkészítése (ezek is a kedvenc szavaim, ha egy receptről van szó), ráadásul szuper laktató. Sőt gluténmentes, szóval azok is nyugodtan fogyaszthatják, akik ilyen étrendet követnek. Ennyi dicsérő szó után viszont most jöjjön maga a puding!
Hozzávalók
- 150g tápiókagyöngy
- 5dl víz
- 1dl tej (sima vagy növényi)
- juharszirup vagy méz
Elkészítés
- Öntsd a vizet egy lábasba, és áztasd benne a gyöngyöket 15-20 percen keresztül.
- Add hozzá a tejet is, és kezd el főzni alacsony lángon, miközben kevergeted.
- Ha már elérte a kocsonyás állagot, és a gyöngyök átlátszóvá váltak, akkor kész.
- Vedd le a tűzről, és adj hozzá ízlés szerint juharszirupot vagy mézet.
- Kanalazd edényekbe vagy poharakba, és add hozzá a kiválasztott ízesítéseket.
- Végül hagyd kihűlni, vagy akár a hűtőbe is teheted pár órára, hogy igazán hideg legyen.
Tippek
- A víz helyett használhatsz tejet is az áztatáshoz, de a tejet akár teljesen ki is hagyhatod a receptből, és használj helyette is vizet.
- Ha adsz hozzá egyéb édes „tölteléket”, akkor a juharszirupból/mézből elég egy-két evőkanálnyi.
- Gyümölcs vagy lekvár helyett kerülhet a pudingba akár kakaópor, esetleg fahéj is, de a gyümölcs mellé is teheted ezeket. Kísérletezz bátran!
- Ebből a mennyiségből 4-5 embernek elég adag jön ki, attól függően, hogy mekkora tálkákba kanalazod a pudingot.
- Akár meg is várhatod, hogy teljesen kihűljön a puding, mielőtt hozzáadnád pl. a lekvárt, mert úgy szebb rétegeket kapsz.
Egy pohár hideg tápiókapudingot kanalazni a kánikulában, kifejezetten jóleső élmény, úgyhogy ne riasszon vissza senkit a furcsa kinézet és állag – ez az ismeretlen étel ízletes csalódás lesz majd.
Még több receptért kattints ide! Ha pedig a gasztrofotókra vagy kíváncsi, akkor az itt találod !
Fotó: Emma