Klimax, menopauza, banyakór – ezek talán a leggyakoribb megnevezései a köznyelvben a női életút harmadik szakaszának, amely éppolyan jelentős, mint a megelőző vérmisztériumok, vagyis az első menstruáció, az első szexuális élmény és a gyermekszülés. Sok nő mégis félve gondol életének erre az időszakára, vagy mert negatív példa áll előtte, vagy egyszerűen a társadalom elutasító hitrendszert alakított ki benne ezzel a természetes életszakasszal kapcsolatban. Ebben az írásomban most igyekszem a változókor tudatos megélésére irányítani a figyelmedet, hogy a szakrális megnevezés és látásmód által a korábbi kedvezőtlen benyomások esetleg kioldódjanak az életedből és a körülötted lévő térből. Most tehát a női élet során bekövetkező utolsó, nagy változásról, vagy ahogy a magyar néphagyomány nevezi, a másodvirágzásról fogok mesélni neked.

menopauza változókor impulzív magazin

A változókor, mint élettani folyamat

Minden nő életében, kb. 45-55 éves kora környékén elérkezik a hormonális átalakulás egy végső, jelentős szakasza. Fontos tudnod, hogy ez egy hosszabb folyamat, amely két fő részre osztható. Az első, átmeneti időszak, a perimenopauza, amely 2-5 évig is eltarthat a tényleges megszűnése előtt. Az ezt követő postmenopauzáról pedig akkor beszélünk, ha már legalább 1 éve nincs menstruációd. Tehát összességében egy éveken átívelő folyamatról van szó, amelyre érdemes tudatosan felkészülnöd. Ebben segíthet az a rengeteg természetes eszköz, amely a könnyed átmenetben támogat.

Érett kor, avagy a bölcsesség kiteljesedése

Ahogyan tőlem már megszokhattad igyekszem minden témát holisztikusan megközelíteni, ezért most is ezt teszem. A másodvirágzás kapcsán a legtöbbször csupán a hormonális változásokat követjük nyomon, amelyek a felszínen zajlanak, ám a lélektani hátteret már kevésbé vesszük górcső alá, pedig amikor a női életút áramlására tekintünk, akkor egy csodálatos, rejtett világ tárul a szemünk elé.

Amikor egy nő belép élete harmadik szakaszába, az olyan, mint egy iskolai záróvizsga, csak ebben az egész addigi életének valamennyi momentuma megnyilvánul majd, melyek a női lélek tapasztalásaiból erednek. Hogyan élte meg a korábbi vérmisztériumait, a saját nőiségét? Milyen minőségű társkapcsolata volt/van? Hogyan élte meg az anyaságát vagy épp a gyermektelenségét? Hogyan tudta kiteljesíteni a saját kreatív ötleteit, és mekkora figyelmet szentelt a lelki sebei gyógyításának? – ez csupán egy kis gondolatébresztő, mert a lista végtelen számú kérdéssel bővíthető.

A kollektív tudatban az idős nő sok esetben elveszíti emberi, társadalmi értékét, ezért is övezi félelem a menopauza időszakát. Pedig a valóság az, hogy az érett nő a teljes energiáját és bölcsességét képes a közösség rendelkezésére bocsátani. Hiszen a gyermekeit már felnevelte, nincs benne az állandó menstruációs körforgásban, amely rengeteg energiáját felemésztette, valamint az élettapasztalata által is széles körben kiteljesedhet. Ezért sem meglepő, hogy sok nő élete éppen ezekben az években bontakozik ki teljes egészében.

Mivel az ájurvéda mind spirituális, mind élettani szempontból mély részletességgel foglalkozik a másodvirágzás időszakával, így most a folyamat főbb kísérő tüneteire való természetes és hasznos tanácsait hoztam el neked, a teljesség igénye nélkül.

menopauza változókor impulzív magazin

A három dósa hatása

A változókor folyamatát mindhárom dósa, azaz esszenciális energia befolyásolja, így a vata (mozgás), a pitta (transzformáció) és a kapha (összeköttetés, struktúra) is szerepet játszik benne. Most a legfontosabb általános jellemzőket mutatom be neked, amelyek a menopauza alatt akár válthatják is egymást, tehát előfordulhat, hogy a tüneteid vegyesek, vagy az évek során megváltoznak.

Vata típusú menopauza

A legjellemzőbb érzelmi változásokat a vata dósa váltja ki. Ezek az idegesség, a fokozódó aggodalmak, a memóriavesztés vagy akár a depresszió. Mivel az ösztrogéntermelés jelentősen csökken a változókor alatt, ezek a tünetek felerősödve álmatlanságot, székrekedést, ingadozó vérnyomást, valamint a hőhullámok és a hidegrázás váltakozását okozhatják. Megjelenhet még erős szívdobogásérzet, bőr- és nyálkahártya-szárazság, ízületi és izomfájdalmak, továbbá csontritkulás. Ezen felül a libidócsökkenés is kísérő tünet lehet.

Pitta típusú menopauza

Erre jellemzőek leginkább a hőhullámok, hiszen a pitta dósa egyik eleme a tűz. Ez a típus erőteljes menstruációs vérzést hozhat a perimenopauza alatt, és gyakori oka a migrénes fejfájásnak is. Emellett éjszakai izzadás, ingerlékenység, túl laza széklet, bőrkiütések, aknék, valamint izom- és íngyulladás, továbbá a húgyúti rendszert érintő gyulladásos panaszok előfordulását is okozhatja.

Kapha típusú menopauza

Ezt a minőséget főleg a hasi területen tapasztalt elnehezültség, hízás és vízvisszatartás, mellduzzanat, valamint aluszékonyság jellemzi. Az érzelmek terén letargiát, kedvetlenséget és sírógörcsöket tapasztalhatunk.



Kiegyensúlyozó eljárások az ájurvédában

Ezeknek az állapotoknak a harmonizálása a testtípusodnak megfelelő életmód kialakításával, és a szervezeted hormonális változásainak támogatásával könnyedén lehetséges. Mindezt azonban érdemes minél korábbi életkorban elkezdened, amikor a tüneteid még nem okoznak életminőség-romlást a mindennapokban. Fontos, hogy a ciklusoddal összhangban, és azt tiszteletben tartva törekedj a tudatos életmód kialakítására.

  • Érdemes növelned az agnit, azaz az emésztési tüzet. Ez alatt nem csupán az ételek emésztését értem, hanem az érzelmek és a beáramló információk feldolgozását is. Ebben tudnak segíteni a különböző teafélék, mint a bazsalikom, a hibiszkusz, a kömény, az édeskömény, az édesgyökér és a koriander. Az érzelmi és mentális emésztésedet pedig a női körök és a segítő szakemberek támogathatják.
  • Hasznosak a koncentrációs és meditációs technikák.
  • A légzőgyakorlatok közül kimondottan a váltott orrlyukú légzés javasolt, hiszen ez a legegyszerűbb módszer arra, hogy fizikai, mentális és energetikai szinten is megleld az egyensúlyt.
  • Az aloe vera fogyasztása is segíthet a testedben megjelenő változások enyhítésén.
  • A gyömbér és a kurkuma bevezetése az étrendbe kimondottan ajánlott ebben az időszakban.
  • Kedvezőek a különböző olajozási gyakorlatok is, melyeket akár az egész testeden (vata, pitta) vagy a lábfejeden (kapha) és talpadon is érdemes rendszeresen végezned.

Fontos, hogy tudd, a harmonikus átmenetre való felkészülés már évtizedekkel megelőzi a perimenopauza megjelenését, melynek a természetes női ciklus tiszteletben tartása és megélése az alapja. Ha erre korábban nem volt lehetőséged, akkor a másodvirágzás idején is bekapcsolódhatsz ebbe a természetes ciklikusságba, csak ilyenkor már nem a saját hormonális változásaid mutatják a ritmust, hanem maga a Hold, ami mindezen folyamatok kulcsa.

Mivel én magam a saját bőrömön még nem tapasztaltam meg az érett női életfázist, így csupán a nálam bölcsebb nőtársaim tapasztalatait és tudását tudom megosztani veled. Kisgyermekes anyaként viszont már most tudom, hogy sokat tehetek a saját másodvirágzásomra való felkészülésért, mellyel ahhoz is hozzájárulhatok, hogy a lányomnak már egy sokkal tudatosabban megélt női léte lehessen. Egy dologban azonban teljesen biztos vagyok: sosincs késő a saját nőiségeddel való kapcsolódáshoz.



Iratkozz fel hírlevelünkre!

Szerző