Egy számomra igazán fontos témáról szeretnék most mesélni neked, és ez a fejfájás. Gyerekkorom óta rendszeresen megjelent ez az állapot az életemben, az orvosi vizsgálatok szerint, szervi ok nélkül. Rengeteg vizsgálaton jártam, mégsem kaptam konkrét diagnózist, ahogy rengeteg sorstársam sem. Úgy érzem, hogy a fejfájás elhanyagolt téma abból a szempontból, hogy sokszor csak olyan reakció érkezik rá a környezetünk felől, hogy „túl érzékeny vagy”, „csak vegyél be egy gyógyszert, és csináld tovább a dolgod”.
Több tíz évnyi keresgélés és tesztelés után, most szeretném megmutatni neked, hogy számomra mi hozta el a legáthatóbb megoldást erre a problémára. Valószínűleg nem lesz számodra meglepetés, hogy a jóga, valamint az ájurvéda életmód- és eszközrendszere az, ami tartós eredményt hozott nálam. Ez nem azt jelenti, hogy nem szokott fájni a fejem, de már 20 éve elköszöntem az erős migréngyógyszerektől, és 90%-ban kordában tudom tartani ezeket az állapotokat a mindennapok során. Tamaskó Anett jógaoktató és ájurvédikus életmód-tanácsadó írása.
Mi okozhatja a fejfájást?
Az ájurvéda természetesen ezt az egyensúlytalanságot is számos nézőpont alapján vizsgálja, teljes körű képet adva róla. A fejfájást okozó külső hatások közé sorolja a közvetlen környezetünket, amelyben élünk – a napirendünket, a bennünket érő stresszfaktorokat, az időjárást, a zaj- és fényszennyezettséget, valamint az elektroszmogot. Napjainkban azonban van még egy hatás, melynek elismerésétől ugyan sokan elzárkóznak, mégis legalább olyan fontos, mint maga a gravitáció: ez pedig nem más, mint a Schumann-rezonancia. Ezt a jelenséget olyan Föld körüli, elektromágneses frekvenciák hozzák létre, amiket a villámok keltenek. Ezek a rezonanciák a bolygónk felszíne fölött 80 kilométeres magasságban kezdődő ionoszférában vannak jelen. Az itt lévő töltött ionok teszik lehetővé az elektromos vezetőképességet. A rezonanciák az ionoszféra változásával ingadoznak, melyben a napsugárzás intenzitása nagy szerepet játszik – átlagosan 7.83 és 33.8 között többféle Hz-en is rezeghetnek.
Manapság gyakran akár 80-100 Hz magasságba is emelkedhet ez a rezonanciaszint, melynek egyik klasszikus tünete épp a fejfájás lehet, ami sokak számára igazi rémálom, hiszen minden minőségi tevékenységtől elválaszthatja az embert. Azonban az ájurvéda nézőpontja szerint, ez a kínzó tünet nagyszerű lehetőség arra, hogy mélyebben forduljunk önmagunk felé, és információt kapjunk arról, hogy van a fizikai testünk, és milyen a valódi érzelmi állapotunk.
Milyen típusai vannak?
Az elsődleges fejfájás nem áll kapcsolatban más betegségekkel. Ha a fájdalomra érzékeny területek túlterheltek, például feszült helyzetben vagy, stresszes a napod, akkor ilyen típusú fejfájásod alakulhat ki, de bizonyos ételek és környezeti tényezők (pl. hőmérséklet) is okozhatják. A fájdalom ilyenkor a fej és nyak idegeit, az ereket és bizonyos izmokat érint. A feszültség okozta fejfájás, a cluster fejfájás és a migrén néhány példa az elsődleges fejfájásra.
A másodlagos fejfájások egyéb probléma tüneteként jelentkeznek – például, amikor egy adott betegség stimulálja a fej fájdalomérzékeny idegeit. Ilyen tényező lehet:
- vérzés az agyban vagy a környező szövetekben
- agyrázkódás
- agydaganat
- véralvadásra való hajlam
- zöld hályog
- kiszáradás
- influenza
- szén-monoxid-mérgezés
- alkoholfogyasztás utáni másnaposság
- éjszakai fogcsikorgatás
- fájdalomcsillapító túladagolása miatti visszatérő fejfájás
- pánikrohamok
Mit mond az ájurvéda?
Az ájurvéda a fejfájást nem betegségnek, hanem egy vagy több dósa – váta, pitta, kapha – működési zavarának tekinti, amelyek mögött a következő okok állhatnak:
- emésztési zavar
- székrekedés
- szennyezett ételek (pl. GMO élelmiszerek) fogyasztása
- olajos és fűszeres ételek fogyasztása
- száraz és sós ételek túlzott fogyasztása
- csípős ételek túlzott fogyasztása
- érzelmek (pl. stressz, szomorúság, harag)
- a természetes késztetések elnyomása – ugyanis az ájurvéda szerinte 13 el nem fojtandó szükségletünk van, amelyek rendszeres elnyomása egészségügyi panaszokat okozhat. Ilyen például a tüsszentés, a vizelet- és székletürítés, az ásítás, az evés, az ivás, stb.

Hogyan enyhítsd a dósák szerinti tüneteket?
Ha váta dósa okozta fejfájásod van, akkor lüktető, pulzáló fájdalmat érzel, és olyan érzésed van, mintha egy szalag szorulna körbe a fejeden. A nyak- és vállfeszültség, a mentális és érzelmi stressz, a rendszertelen alvási idő, a bélrendszer esetleges problematikus működése (pl. székrekedés), valamint a félelem vagy szorongás mind hozzájárulhatnak ehhez a fejfájástípushoz.
Kiegyensúlyozó javallatok:
A vátát a levegő száraz, hűvös, gyorsan mozgó eleme képviseli, ezért ennél az állapotnál az a célunk, hogy az elme és a test szárazságát enyhítsük. Emellett támogatnunk és tisztítanunk kell a beleinket is.
- Igyál sok meleg vizet, és fogyassz ghít (tisztított vaj).
- Akut fejfájás esetén próbáld ki a hagyományos nasya kezelést. (lejjebb találod a leírást)
- A masszázs szintén nagyszerű módja a test feszültségének enyhítésére.
- A váta fejfájás pihenést és relaxációt igényel, ezért rendben van, ha délután 20 percet szunyókálsz.
A pitta fejfájás jellemzően a halántékban kezdődik, és a fej középső részébe terjed. Ismeretes a hasogató, égő, szúró fájdalom, egy csipetnyi hányingerrel, amit gyakran súlyosbít az erős fény, a meleg, illetve a savanyú vagy fűszeres ételek fogyasztása. A migrén is ebbe a kategóriába tartozik. Ez a fejfájástípus gyakran a gyomor és a belek problémáihoz kapcsolódik – például savas emésztési zavarokhoz, hiperaciditáshoz vagy gyomorégéshez.
Kiegyensúlyozó javallatok:
A pitta a tűz elemhez kapcsolódik, ezért az ilyen típusú fejfájás gyógyításának célja a szervezetben lévő tűz lehűtése.
- Kerüld a fűszeres, sós, sült ételeket, és fogyassz több hűsítő táplálékot – például uborkát, görögdinnyét, koriandert vagy datolyát.
- Az akut pitta fejfájás enyhítésére masszírozz meleg kókuszolajat vagy brahmi olajat (bacopa monieri gyógynövény) a fejbőrödbe és a talpadba.
- Migrén esetén ajánlott lefekvés előtt alkalmazni a nasya terápiát.
- Ne felejts el mélyen lélegezni, pihenni és lassítani, hátrébb lépni a versengő helyzetektől.
A kapha fejfájástípus télen és tavasszal jelentkezik a leghevesebben. Általában ezzel ébredünk vagy fekszünk le. Köhögés vagy orrfolyás kíséri, valamint az arcban és a fejben jelentkező nehéz, tompa érzés jellemzi.
Kiegyensúlyozó javallatok:
A kapha fejfájást általában arcüregfejfájásnak nevezik, mivel az arcüregüregben lévő fokozott nyomás mellékterméke, ezért az ilyen típusú fejfájás orvoslásához enyhítenünk kell az arcüregekben lévő nyomást.
- Használj naponta sós vizes neti kannát (orrmosó kanna) az arcüregcsatornáid megnyitásához.
- Fogyassz forró gyömbérteát és csípős fűszereket – például fekete borsot, fahéjat és szegfűszeget – a nyákdugulások csökkentése érdekében.
- Az eukaliptuszgőz belélegzése szintén nagyszerű módja a kapha fejfájás csillapításának.
Mit kerülj el mindenképp?
- a késő éjszakai lefekvést, a 7 óránál kevesebb vagy 8 óránál több alvást;
- a fájdalomcsillapítók gyakori szedését;
- a túlzott alkoholfogyasztást és a dohányzást;
- az erős tea és kávé fogyasztását;
- a gyakori böjtöt vagy a hosszú étkezések közötti szüneteket;
- a hosszan tartó közvetlen napfényt;
- a szabadban tartózkodást szeles időben;
- a digitális képernyők túlzott használatát,
viszont sétálj reggel és este.
Válassz az ájurvéda és jóga támogató tárházából!
- Általános elvként meg kell említenem a rendszeres sadhanát, azaz napirendet, amely nagy mértékben támogathatja az egészségedet. Ebből kiemelhető a reggeli és esti rutin, amely az elcsendesülést, az önmagaddal való foglalkozást is jelenti, kizárva a külvilágot, a kütyüket, és lehetőség szerint másokat is.
- Ezekbe a rutinokba beillesztheted a nasya terápiát, azaz az arc- és orrüreg ájurvédikus terápiáját, melynek jelentős idegrendszeri stabilizáló hatása van. Ennek otthon is könnyedén elvégezhető része: csepegtess langyos szezámolajat (vagy erre a célra készült speciális olajat) mindkét orrjáratod hátsó részébe, és oszlasd el az arcüregedben. Orrjáratonként 2-3 cseppet használj.
- Ha már a rutinokról van szó, érdemes tudnod, hogy a természettel való összhang a létezésünk szempontjából elengedhetetlenül fontos. Az évszakokkal való áramlás szintén segíthet.
- A váltott orrlyukú légzés rendszeres, napi szintű gyakorlása szinten nagyon hasznos lehet a fejfájások megelőzése szempontjából.
- Vizsgáld meg, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot fogyasztasz-e!
- Rendszeresen végezhető gyakorlat a talpak és a fejtető olajozása: lágyan masszírozd át egy-egy csepp brahmi vagy szezámolajjal az említett területeket. Ez a gyakorlat rendkívül hasznos az idegrendszer működésének harmonizálása szempontjából is.
- A jógaászanák közül a fordított testhelyzeteket megelőző célra használhatod: szarvangászana – gyertyapóz; sirsászana – fejenállás; sasankászana – nyúlpóz; savászana – hullapóz. Ezeket minden nap végezheted, kivéve a menstruáció idejét.
- A rendszeres elcsendesedés és befelé figyelés is támogat: a relaxációs és meditációs technikák mind hozzájárulnak a fejfájások ritkításához, illetve élhetőbbé tételéhez.
Mivel egy rendkívül komplex témáról van szó, szinte lehetetlen röviden taglalni, de miután érintettként végigolvastad az ájurvédikus ajánlásomat, nézz őszintén magadba, hiszen nagyon sokszor találunk olyan pontokat az életünkben, amelyekben ugyan elmaradásunk vagy hiányosságunk van, viszont fejleszthető területek. Ha rendszeresen jelentkezik nálad a fejfájás kellemetlen állapota, tedd fel magadnak a következő két kérdést: a felsorolt ötletek közül, melyiket próbáltam már rendszeresen, proaktív módon használni? Min változtatok mostantól, hogy teljesebb és egészségesebb életet élhessek? Nem kell mindent azonnal átalakítanod a mindennapokban, csupán próbáld ki azt az ajánlást, amelyik leginkább megszólított, és adj neki legalább három hónapot, hogy megmutassa, támogat-e téged.
FONTOS, hogy tudd!
Mindezek mellett a fejfájás súlyos egészségügyi állapot következménye is lehet, ezért visszatérő, súlyos és tartós fejfájás esetén mindenképp fordulj orvoshoz vagy ájurvédikus szakemberhez, különösen akkor, ha a panaszaid a hagyományos fájdalomcsillapító gyógyszerek szedése után sem enyhülnek.