Hát újra itt vannak Ők, a Lélekmelegítők! Már nagyon vártuk, hogy ismét találkozhassunk velük. Első vendégünk dr. Belső Nóra pszichiáter lesz, megannyi felejthetetlen előadás és számos sikeres könyv szerzője, aki előadásában az emberi lét egyes életciklusairól, valamint az azokhoz társuló hullámvölgyekről és hangulatzavarokról beszél majd.
Mert akár tudomásul vesszük, akár nem, az életünk bizony tele van hullámvölgyekkel, melyek alattomosan leselkednek ránk a mindennapok útvesztőjében. Gondoljunk csak a felnőtté válással, a családalapítással vagy épp az öregedéssel járó komoly kihívásokra, a kapunyitási és kapuzárási pánik fojtogató szorítására, a szülés utáni depresszió kilátástalanságára vagy a nyugdíjazás okozta ürességérzetre. Ezek a fontos momentumok valamennyiünk életében kódolva vannak, gyakran még sincs ahhoz kapaszkodónk, megfelelő stratégiánk, hogy megbirkózzunk velük. Ehhez nyújt majd segítséget a Lélekmelegítők színpadán dr. Belső Nóra, miközben kézen fog bennünket, hogy végigvezessen a női és férfi életút legfontosabb állomásain.
– Mi jut eszébe a lélekmelegítő szóról?
– Ez egy pozitív tartalmú szó, ami azt sugallja, hogy valami, ami kellemes, a léleknek nyugtató és egyben pezsdítő is.
– Mitől függ, hogy míg egyesek jól, addig mások rosszul viselik az élet negatív történéseit?
– Minden embernek van egy lelki alkata, személyisége és saját útja, amelyen járva különböző hatások érik, amik nyomot hagynak benne. Az élet dolgaira való reagálás mindezektől, továbbá az adott pillanatban jelen lévő lelkiállapottól is függ. Vannak sérülékenyebb pszichéjű emberek, és vannak olyanok is, akik beton szilárdságú lélekkel élnek. Az, hogy hogyan küzdünk meg a különféle hatásokkal, a saját megküzdési stratégiáink összességén múlik. Ezt hozhatjuk magunkkal, illetve tanulhatjuk is. A mentálisan egészséges ember egy életen át képes ezen a téren fejlődni.
– Mit tapasztal a páciensei körében: mi az, ami leginkább padlóra viszi az embert?
– Manapság igen sokféle stresszforrás létezik. Mindenkire hatnak az érzelmi történések, a családi és társadalmi változások és a világ eseményei. Az igazságtalanságot sokan viselik nehezen, mint ahogyan a veszteségeket is. A nőkre leginkább a negatív érzelmi hatások tudnak veszélyt jelenteni, míg a férfiakat az egzisztenciális bizonytalanság nyomasztja, de nem lehet általánosítani. Amikor először találkozunk egy életeseménnyel, veszteséggel vagy kudarccal, még nem tudjuk, milyen érzelmi következményekkel számoljunk. Az élettapasztalatunk aztán segít hamarabb talpra állni.
– Fel lehet készülni egy „lentre”?
– Vannak elkerülhetetlen negatív dolgok, amelyekre gondolnunk kell. Az érzelmi felkészülés már nehezebb, hiszen a keletkező érzéseket nem mi irányítjuk. Kell egyfajta reális életszemlélet, és nem szabad homokba dugni a fejünket. Nehézség az is, hogy sok mindent tabusítunk, és ez megnehezíti a témákról való beszélgetést, az érzelmek megbeszélését, ami pedig fontos lenne a felkészülésben.
– Egy érzelmi hullámvölgyben ülve is tudunk irányítani, vagy minden esetben csak az elszenvedői vagyunk az egésznek?
– Ilyenkor sokkal nehezebb dolgunk van, de a tudatosság sokat segít. Meg kell tanulni racionálisan kezelni az élethelyzeteinket, ami nem könnyű feladat, és sokaknak nem is sikerül, ha erre nem tanították meg már gyermekkorában. Azt mindig fontos szem előtt tartani, hogy ha nem is vagyunk képesek megoldásokat találni, de segítséget bármikor kérhetünk, és már ez is egy saját döntés.
– Hozzá lehet szokni az ismétlődő „fent, aztán lent” állapothoz, vagy minden esetben krízissel jár?
– Fel kell tenni a kérdést, hogy miért van ez, mennyire rólunk és mennyire a körülményekről szól. Ezen mindenképpen dolgoznunk kell!
– Mit vihetünk tovább egy nehézségből való felállásból?
– Mindig tanulunk belőle – tudatosítsuk mi történt, és mi volt a kiút.
Ne felejtsétek el, április 11-én érkezik hozzánk a Doktornő! Az esemény részletei itt, jegyek pedig itt.