Be kell valljam, hogy egy kicsit már szkeptikus vagyok, ha meghallom a coach szót, hiszen úton-útfélen coachokba botlunk, vagy legalábbis olyan emberekbe, akik ezt állítják magukról. Kínálják nekünk a szuper módszert, a legjobbat, amit kaphatunk ahhoz, hogy végre változzunk. Vagyis nem. Igazából többnyire inkább azt ígérik, hogy a dolgok fognak megváltozni körülöttünk. Horváthné Csortán Kriszta ajánlója a Női Léthez.
Sokan vágyunk arra, legalábbis csak ezt fogalmazunk meg, hogy mennyivel szebb és kellemesebb lenne az életünk, ha a környezetünk jobb lenne. Erről eszembe jut Jiří Menzel egyik filmjének nyitó képsora, amit Hrabal Hóvirágünnep című könyve alapján készített. Ebben lassan közelít a kamera az idilli, napsütéses gyümölcsös részleteire, ahol a fák alatt halomba gyűlt almakupac is pont ugyanolyan lassúsággal mozdul az egyre erősödő rovarzümmögés zajában. Aztán a szétszóródó halom alatt fekvő ember feltolja kalapját, és a foga közt szűrve azt mondja:
– De szép is lenne az élet! Csak ezek a ..rva darazsak ne lennének!
Érted?! Én is jól vagyok, az élet tényleg szép, csak ezek a „darazsak”!!! Hogy miért pont ez a kép villant be? Mert a Női Lét legújabb vendége, Herner Dorka – jó, tudom, ő nemcsak coach, hanem képzett pszichológus is – nem azt ígéri nekünk, hogy majd ő elűzi mellőlünk a darazsakat, vagy megtanítja nekünk a „rovarirtást”! Ő azt mondja, csak kemény munkával fejlődhetünk, így lehetünk jobban, és ezáltal a körülöttünk élők is – mert így valóban szép az élet. Vagy legalábbis szebb. Egészen odáig merészkedik, hogy azt állítja: ha megismerjük önmagunkat, és megtanulunk bánni vele, akkor bele is tudunk nyúlni a saját működésünkbe. Hát így válthatunk lélekmódot – mintha életmódot váltanánk.
Mielőtt azonban tovább taglalnám, miről beszél még az adásban a lélekmódváltás módszerének szakértője, el kell mondanom, hogy kifejezettem élvezetes, plasztikus képekkel és szemléletes példákkal illusztrálja a mondanivalóját – egészen elképedtem azok színességén. Olyan módon helyez bele engem, mint egyre erősebben fókuszáló hallgatót és nézőt az ismeretek közepébe, hogy egyszerűen nem tudok kívül maradni. Erős bizonyosságot, ismerősséget érzek, sőt, kifejezett meggyőződést, hogy muszáj megpróbálnom ezen, azaz magamon dolgozni, és nem odázhatok tovább bizonyos ügyeket a saját életemben. Herner Dorka tulajdonképpen a kacsakőhöz hasonlítja eddigi működésemet. Ugye neked is ismerős ez a régi játék? Amikor a parton talált lapos kavicsot úgy próbáltuk a vízen „csúsztatva” eldobni, hogy csak a felszínt érintse, és minél többet pattanjon rajta. Igen, olykor talán bizonyos „forró” témáknál vagy sérüléseknél inkább továbbpattogunk a probléma felszínén, hátha nem kell mélyebben érintenünk, pedig a vége úgyis az lesz, hogy elsüllyedünk, mint a kacsázó által eldobott kavics.
De! Abban nem hiszek – ahogy Herner Dorka sem –, hogy minden fejben dől el. Ezt egy divatos szélsőségnek tartom, és örömmel hallom, hogy a szakértő is. Én nem tudok, és nem is akarok mindent magamra vállalni, hiszen körülvesz minket a világ, hatunk egymásra – mások is vannak itt velem. A kontroll viszont az enyém. Felnőttem, és a beakadásaimat ki kell bogoznom. Javítanom kell magamon, hogy előre tudjak menni, mégpedig arra, amerre én akarok. Na és az, hogy a bűntudatunkat, vagy legalábbis egy részét, magunk mögött hagyhatjuk, nekem nagyon kecsegtető lehetőségnek tűnik! Engem is gyötör a megfelelés kényszere, és sokszor érzem, hogy nem tudok nemet mondani, de látom magam körül, ezzel nagyon sokan vannak így.
Szóval, nem hinném, hogy van valaki, aki ne lenne legalább egy kicsit is érintett a témában, vagy ne szorulna egy kis lélekműködési reparációra. Be kell látni, hogy Herner Dorkának – aki ez után a podcastepizód után a nagybetűs, tiszteletbeli Coach a szememben – abban is igaza van, amit majd Te is meglátsz, amikor elindulsz a lélekmódváltás útján: ha nem keresel kibúvókat a saját kacsakövedet eldobva, ez bizony kőkemény és élethosszig tartó munka, de megtérül. A szeretteid és a környezeted is megköszöni, sőt visszatükrözi majd mindazt a fáradságot, amit magadba fektetsz. A jól végzett munka után pedig jöhet a jutalom! Mert a szakértő szerint, és persze szerintem is, mindezt Te is megköszönheted magadnak úgy, hogy egy olyan kedves tárggyal, különleges alkalommal, vagy bármilyen aprósággal jutalmazod önmagad, ami jóleső, és arra emlékeztet, még dolgod van magaddal.
Ne habozz, tedd meg az első lépést a jólléted felé! Akár azzal, hogy megnézed ezt a színvonalas, rendkívül elgondolkodtató, és olykor szórakoztatva tanító Női Lét-adást.