A húsvét ízét nálam abszolút a fonott kalács testesíti meg, számomra egyszerűen nem lenne teljes az ünnep nélküle. Ugyanakkor mindig is úgy gondoltam, hogy a kalács sütéséhez óriási konyhai tapasztalatra és gasztronómiai tudásra van szükség, ezért nem érdemes „zöldfülűként” belefogni, mert akkor a sikertelenség garantált. Mégis mindig ott motoszkált bennem a gondolat, hogy mi lenne, ha egyszer mégis megpróbálnám?!
Az egyik kedves ismerősöm – Jung Rita profi cukrász – ültette a bogarat a fülembe, ahogy a maga lehengerlő stílusában előadta, milyen szenzációs dolog is a kalácssütés. Még én is elhittem, hogy ez akár nekem is sikerülhet. Biztatott, hogy nem kell félni tőle, hiszen ha precízen és türelmesen követem a lépéseket, akkor éppen olyan lesz a kalácsom, mint amilyennek megálmodtam: foszlós, kellemesen édeskés, pihe-puha, ahogy a nagy könyvben megírták. Nézzük Rita jól bevált receptjét!
Hozzávalók a tésztához:
- 2 dkg élesztő
- 3 dl tej
- 60 dkg liszt
- 5 dkg porcukor
- 2 tojássárgája
- 8 g só
- 8 dkg olvasztott vaj
Elkészítés:
- Langyosítsd meg a tejet, morzsold bele az élesztőt, keverj hozzá egy teáskanál cukrot, és hintsd meg egy-két evőkanál liszttel, majd takard le.
- Míg az élesztő felfut, egy tálba szitáld át a lisztet, és keverd el a porcukorral.
- A liszt közepébe készíts mélyedést, ide üsd bele a tojássárgáját, és öntsd rá a közben felfutott élesztőt is. És már kezdődhet is a dagasztás! Nem feltétlenül kell hozzá mixer, hiszen kézzel is pont ugyanolyan jól össze tudod dolgozni a masszát.
- Amint sima lesz a tészta felülete, mehet is hozzá az olvasztott vaj, és hintsd bele a sót is. Érdemes viszont a vajat több részletben adagolni, hogy végül szépen belesimuljon a tésztába, ami közben majd elválik az edény aljától.
- Asztalra borítva, minimális lisztezéssel gömbölygesd ki a tésztát (ettől fényes lesz), majd letakarva, hagyd fél órát kelni.
- Oszd hat egyenlő részre a tésztát (nyugodtan használj hozzá mérleget), és készíts belőlük gombócokat. Finoman bánj velük, hogy az élesztő hatására a belsejükben képződött buborékok nehogy kipukkanjanak! Majd takard le, és hagyd állni őket 10 percig. Ezután a pihentetett gombócokat sodord hosszú hurkákká. Érdemes erőteljes sodró mozdulatokat végezned, mert csak így lesznek formásak a fonott szálak. (Az elvékonyodott két szálvég segít, hogy a fonásnál könnyebb dolgod legyen.) Mivel ez a mozzanat fogja meghatározni az elkészült kalácsod formáját, ezért legyenek egyforma vastagságúak a szálak.
- A szálakat csippentsd össze az egyik végükön, és már indulhat is a kalácskészítés legkreatívabb része – kövesd a hatos fonás logikáját! A menetét nehéz lenne szavakba önteni – pedig tényleg nem bonyolult –, mégis az a legegyszerűbb, ha megnézed Rita videóját! A fonást még nekem is gyakorolni kell, de hát az íze a lényeg, nem a formája.
- Miután elkészült a formás kalácsod, fektesd egy sütőpapírral borított sütőlapra, és kend meg egy egész tojással.
- Az elkészült fonott kalácsot hagyd egy langyos helyen 30 percet kelni, utána 200 fokra előmelegített sütőben süsd 8 percig, majd még 22 percig 180 fokon.
Tippek:
-
Fontos, hogy szoba-hőmérsékletű hozzávalókkal dolgozz, a tejet is csak langyosítsd, és ne melegítsd túl.
-
A szitálás kissé felesleges lépésnek tűnhet, pedig ennek a mozzanatnak is van jelentősége. Ezzel ugyanis levegő kerül a lisztszemcsék közé, és így a tészta könnyebb lesz.
-
A vajat csak a dagasztás második felében add a tésztához, különben nehezen fog megkelni.
-
A kelési időket mindig tarts be. Kár siettetni a folyamatot, mert ettől lesz a kalács igazán foszlós.
-
Ha a hatos fonás logikája már jól megy, akkor ugyanazon az elven a 8-as verzióba is nyugodtan belevághatsz, persze ahhoz 8 részre kell előbb osztanod a tésztát.
-
Rengeteg kalácsfonó videót lehet találni az interneten, bármelyik verziót is választod, arra figyelj, hogy ne legyen a fonásod túl laza, de túl szoros sem.
Ha egyszer megízleled a saját készítésű kalács ízét, nemcsak húsvétkor fog rabul ejteni, hanem az év bármely napján.
Még több receptért kattints ide! Ha pedig a gasztrofotókra vagy kíváncsi, azokat itt találod!
Fotó: Panna